Разлика помеѓу преработките на „Горица (округ)“

Додадени 29 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава vi:Korçë (huyện))
[[File:AlbaniaKorce.png|right|Корча]]
 
'''Округот КорчаГорица''' ([[албански]]: ''Rrethi i Korçës'') е еден од 36-те окрузи во Албанија. Според пресметувањатоа, од 1 јануари 2010, во округот живеат околу 138,898 луѓе.<ref name="INSTAT">{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09}}</ref> Во текот на Втората светска војна Французите ја направиле [[Република КорчаГорица]]. Во округот живее значително македонско малцинство.
 
==Географија==
Округот КорчаГорица зафаќа површина од 1,752 км², што го прави овој округ втор по големина во Албанија.
Округот лежи во југоисточниот дел од земјата. Главен град е КорчаГорица. Округот на север се граничи со Македонија и округот Подгарец, со Грција се граничи на исток, на југозапад се граничи со округот Девол, на северозапад се граничи со окрузите Колоња и Прмет а на запад се граничи со окрузите Грамш и Скрапар
 
==Населени места==
*[[Дреново (Албанија)]]
*[[Гора (Албанија)]]
*[[Горица (Албанија)]]
*[[Корча]]
*[[Лекас]]
*[[Либоник]]