Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Додадени 1.244 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам new:बिल गेट्स во new:बिल गेत्स)
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{викифицирање}}
{{внимание}}
{{Инфокутија Познато Лице
| bgcolour =
| footnotes = <div style="text-align:center;"><font size="2">[http://www.microsoft.com/presspass/exec/billg/default.aspx Официјална страница]</font></div>
}}
 
'''Вилијам Хенри Гејтс III''' ({{lang-en|William Henry Gates III}}) (роден на [[28 октомври]], [[1955]]), познат како '''Бил Гејтс''', е [[САД|американски]] бизнисмен и микрокомпјутерски пионер. Тој, заедно со други, го има напишано оригиналниот [[Altair BASIC]] интерпретатор за [[Altair 8800]] (првиот комерцијално успешен [[личен сметач]]). Тој, заедно со [[Пол Ален]] ја имаат ко-основано [[Мајкрософт|Мајкрософт корпорацијата]] и моментално е нејзин директор и главен софтвер архитект. Според списанието [[Форбс]], Бил Гејтс е третиот најбогат човек на светот. Тој живее на езерото [[Вашингтон (езеро)|Вашингтон]], во [[Медина, Вашингтон]], во една од најскапите куќи на светот, проценета на 125 милиони долари.
 
== Резиме ==
Бил Гејтс е основачот на Microsoft заедно со Пол Ален и еден од највлијателните луѓе во информатичката индустрија. Уште се занимава со инвестирање, филантропија и пишување. Во Микрософт работи како генерален директор, и сеуште поседува најголем дел од акциите со 6.4%. Има напишано повеќе книги, додека во периодот од 1995 година па се до 2009 со исклучок на 2008мата кога бил трет. Бил Гејтс е еден од пионирите на индустријата за персонални компјутери и најпознатиот меѓу нив. Повеќе пати бил обвинуван и суден заради неговите бизнис тактики кои се сметале за не компетитивни. Подоцна тој донира огромни количини пари на разни организации за добротворни цели и програми за научни истражувања преку Bill & Melinda Gates Foundation.