Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додадени 50 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| name = Танел Кангерт
| image = Tanel Kangert Eneco Tour 2009.jpg
| caption = Кангерт на [[Енеко Тур 2009]]
| fullname = Танел Кангерт
| nickname =
| role = Возач
| ridertype = Специјалист за искачување
| amateurteams = {{ct|ALM|2007}} ''(тренингстажант)''
| amateuryears = 2007
| proyears = 2008-20092008–2009<br />2011&ndash;2011–
| proteams = {{ct|ALM|2008}}<br />{{ct|AST|2011}}
| majorwins = Национален хронометарски првак (2008, 2010)<br>Национален друмски првак (2012)<br>[[Тур де Свис]] (1 етапа, 2012)
| updated = 2 августмарт 20122013
}}
 
'''Танел Кангерт''' (роден на {{роден|11|март|1987}} во Вендра) е [[Естонија|естонски]] [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|AST}}.<ref>[http://www.cyclismactu.net/news-transf__kangert_revient_en_protour_chez_astana-8120.html Кариерата на Танел Кангерт]</ref> По сезоната 2009 бил отпуштен од неговата екипа, {{ct|ALM|2009}}, поради повредата на коленото, кое ја довело неговата кариера во прашање.
 
== Достигнувања ==
: 1. Краен пласман Курс де ла По
: 3. Краен пласман Лиеж-Ла Глиз
;2007 - под 23 години & {{ct|ALM|2007}} (практикантстажант)
: [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20px20п]] Друмски првак под 23 години
: 1. Краен пласман Тур ду Геводан
::1. Етапа 3
: 2. Крајц Брајц
: 3. Рига Гран при
: 7. [[Светски друмски првенства UCI 2007|Светско хронометарско првенство]]
: 10. Копа Плачи
;2008 - {{ct|ALM|2008}}
: [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20px20п]] Естонски хронометарски првак
;2010
: [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20px20п]] Естонски хронометарски првак
: 1. Краен пласман Тарту ГП
: 2. Национални друмски првенства
: 3. Национални друмски првенства
;2012
: 1. [[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20px20п]] Естонски друмски првак
: 1. Етапа 9 [[Тур де Свис 2012|Тур де Свис]]
: 2. Национални хронометарски првенства
!2012
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20px20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија|alt=Pink jersey]] '''[[Џиро д’Италија]]'''
|align="center" |–
|align="center" |[[Џиро д’Италија 2012|26]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20px20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс|alt=Yellow jersey]] '''[[Тур де Франс]]'''
|align="center" |–
|align="center" |–
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20px20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања|alt=red jersey]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
|align="center" |[[Вуелта а Еспања 2011|64]]
|align="center" |-
|}
 
 
== Надворешни врски ==
{{commons category}}
 
* [http://www.tanelkangert.com/ Официјална лична страница] {{et}}