Разлика помеѓу преработките на „Чернобил“

Одземени 385 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.90.148 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик Ре...
с (Отстрането уредувањето на 217.16.90.148 (разговор), вратено на последната верзија на [[User:Вик Ретлхед|Вик Ре...)
 
Денес во Чернобил живеат околу 500 лица: научници - главно радијациски физичари, како и администратори на Забранетата зона (видете [[Чернобилска несреќа]]) во која припаѓа и самиот град.
 
Чернобил е нуклеарна централа виновна за експлозија во селото Чернобил. Луѓето денес што живеат таму се изложени на помали количини радијација. Ова е исто така виновно за многу големо загадување на природата.
 
{{Никулец од областа на географијата}}