Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Додадени 63 бајти ,  пред 8 години
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам az:Hironimus Bosx во az:İeronim Bosx)
 
== Живот ==
[[File:Jheronimus Bosch 1450-1516 02 nlWP.jpg|frameless|left]]
Хиеронимус Бос е роден како Јерун ван Акен („од [[Ахен]]“). Потпишувал доста слики како ''Bosch'' (среднохоландски изговор. „Бос“). Презимето доаѓа од неговото родно место, [[Хертогенбос]], честопати нарекувано „Ден Бос“.
 
3

уредувања