Разлика помеѓу преработките на „Симон Дракул“

Додадени 56 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава nl:Simon Drakoel)
с
{{Инфокутија за писател
| name = Симон Дракул
| image = Simon Drakul.jpg|thumb|rightдесно|250px|Симон Дракул
| caption =
| birth_date = {{роден на|24|септември|1930}}
| birth_place = {{flagiconзнамеикона|Macedonia}} {{роден во|Лазарополе|Македонија}}
| death_date = {{починал на|11|јануари|1999}}
| death_place = {{flagiconзнамеикона|Macedonia}} {{починал во|Скопје|Македонија}}
| occupation = [[Писател]], [[Историчар]], [[Преведувач]]
| movement =
'''Симон Дракул''' е [[Република Македонија|македонски]] раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач.
 
== Биографија ==
Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по философски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година. <ref>[http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=4&pid=12&ppid=154&tid=473 Симон Дракул - биографија]</ref>
 
 
{{МакЛит}}
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Дракул, Симон}}
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Лазарополе]]