Разлика помеѓу преработките на „Џовани Пјерлуиџи де Палестрина“

Одбиени последните 2 промени во текстот (од 213.135.165.166) и вратена ревизијата 2881447 на JackieBot
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 213.135.165.166) и вратена ревизијата 2881447 на JackieBot)
Покрај миси и мотети, пишувал и мадригали со ведра мелодија, пожив ритам, врз основа од Петрарка. Претежно се со љубовна содржина и без премин од едно во друго расположение.
 
''Закосен текст''==Извор==
* Учебник по музичка уметност за I година гимназиско образование, стр 38, 2009 годинааефгедгргодина.
 
и така јас ви викам че ве претепам
== Наводи ==
<br />
{{наводи}}
{| class="wikitable"
 
|-
[[Категорија:Италијански композитори]]
! Текст на наслов !! Текст на наслов !! Текст на наслов
[[Категорија:Ренесансни композитори]]
|-
 
| Пример || Пример || Пример
[[ar:باليسترينا]]
|-
[[be:Джавані П'ерлуіджы да Палестрына]]
| Пример || Пример || Пример
[[bg:Джовани Пиерлуиджи да Палестрина]]
|-
[[ca:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
| Пример || Пример || Пример
[[cs:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
|}
[[cy:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
'''
[[da:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[de:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[et:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[el:Τζιοβάννι Πιερλουίτζι ντα Παλεστρίνα]]
[[en:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[es:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[eo:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[eu:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[fr:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[gl:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[ko:조반니 피에를루이지 다 팔레스트리나]]
[[hr:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[id:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[is:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[it:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[he:ג'ובאני פלסטרינה]]
[[la:Ioannes Petrus Aloysius Praenestinus]]
[[lij:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[hu:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[nl:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[ja:ジョヴァンニ・ダ・パレストリーナ]]
[[no:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[nn:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[oc:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[pl:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[pt:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[ro:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[ru:Палестрина, Джованни Пьерлуиджи]]
[[simple:Giovanni da Palestrina]]
[[sk:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[sl:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[sr:Ђовани Пјерлуиђи да Палестрина]]
[[sh:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[fi:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[sv:Giovanni Pierluigi da Palestrina]]
[[th:โจวันนี ปีแอร์ลุยจี ดา ปาเลสตรีนา]]
[[uk:Джованні П'єрлуїджі да Палестріна]]
[[vi:Giovani Pierluigi da Palestrina]]
[[zh:乔瓦尼·皮耶路易吉·达·帕莱斯特里纳]]