Симон Дракул: Разлика помеѓу преработките

Додадени 739 бајти ,  пред 9 години
извори, кутија
[проверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(извори, кутија)
{{Инфокутија за писател
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Simon Drakul.jpg|thumb|right|250px| name = Симон Дракул]]
| image = Simon Drakul.jpg|thumb|right|250px|Симон Дракул
'''Симон Дракул''' е [[Република Македонија|македонски]] раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач. Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по философски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година.
| caption =
| birth_date = {{роден на|24|септември|1930}}
| birth_place = {{flagicon|Macedonia}} {{роден во|Лазарополе|Македонија}}
| death_date = {{починал на|11|јануари|1999}}
| death_place = {{flagicon|Macedonia}} {{починал во|Скопје|Македонија}}
| occupation = [[Писател]], [[Историчар]], [[Преведувач]]
| movement =
| genre =
| magnum_opus =
| influences =
| influenced =
| footnotes =
}}
'''Симон Дракул''' е [[Република Македонија|македонски]] раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач.
 
==Биографија==
== Книжевна продукција ==
'''Симон Дракул''' е [[Република Македонија|македонски]] раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач. Роден е во [[Лазарополе]] на [[24 септември]] [[1930]] година. Починал во [[Скопје]] на [[11 јануари]] [[1999]] година. Гимназија учел во [[Охрид]] и во Скопје. Завршил [[Филолошки факултет]] во Скопје. [[Доктор]] по философски науки. Работел во весниците „Млад борец“ и „Нова Македонија“, бил уредник во издавачката куќа „Кочо Рацин“ и директор на [[драма]]та во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] во Скопје. Член на редакцијата на списанието „Современост“. Бил научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја на Македонија]]. Бил претседател на [[ДПМ]]. Член на ДПМ од 1953 година. <ref>[http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=4&pid=12&ppid=154&tid=473 Симон Дракул - биографија]</ref>
 
== Библиографија ==
* ''Планините и далечините'' (раскази, 1953)
* ''Витли во поројот'' (раскази, 1956)
 
== Награди ==
 
* „Кирил Пејчиновиќ“
* „Рациново признание“
 
==Извори==
{{наводи}}
 
{{МакЛит}}
{{DEFAULTSORT:Дракул, Симон}}
Анонимен корисник