Јат Ервејс: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{никулец}}
[[Слика:JatAirways - JPG.jpg|мини|десно|Лого на Јат Ервејз]]
'''Јат Ервејс''' (''Jat Airways'', [[ИАТА]] код: '''JU''', по почетните букви на ''Југославија'', [[ИЦАО]] код: '''ЈАТ''') е [[авиокомпанија]] со седиште во [[Белград]], [[Србија]]. Таа е национален авиопревозник на Србија и поранешен авиопревозник на [[Југославија]] (под името ''JAT Југословенски Аеротранспорт'', ''Yugoslav Airlines''). Се смета за шеснаеста најстара авиокомпанија во [[Европа]].
13.850

уредувања