Јат Ервејс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 317 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Јат Ервејз преместена како Јат Ервејс преку пренасочување
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
{{никулец}}
[[Слика:JatAirways - JPG.jpg|мини|десно|Лого на Јат Ервејз]]
'''Јат ЕрвејзЕрвејс''' (''Jat Airways'', [[IATAИАТА]] код: '''JU''', по почетните букви на ''Југославија'', [[ICAOИЦАО]] код: '''ЈАТ''') е [[авиокомпанија]] со седиште во [[Белград]], [[Србија]]. Таа е национален авиопревозник на Србија и поранешен авиопревозник на [[Југославија]] (когапод се викалаимето ''JAT Југословенски Аеротранспорт'', eн:''Yugoslav Airlines''). Се смета за шеснаеста најстара авиокомпанија во [[Европа]].
 
 
== Флота ==
 
<center>
{| class="toccolours" border="1" cellpadding="3" style="border-collapse:collapse"
Ред 13 ⟶ 11:
!Тип
!Укупно
!ПословнаБизнис<br>Класа
!Економска<br>Класа
!вкупно <br>
Ред 25 ⟶ 23:
|YU-ALN, YU-ALO, YU-ALP, YU-ALR, YU-ALS
|-
|[[Боинг 737|Боинг 737-200 АдвенцдАдвенсд]]
|align=center|1
|bgcolor="#33ccff"|-
Ред 47 ⟶ 45:
|-
|[[Ербас A320|Ербас А319]]
|align=center|(8 порученихнарачани)
|bgcolor="#33ccff"|
|bgcolor="#0099cc"|
Ред 55 ⟶ 53:
|}
</center>
[[Category:Јат Ервејс]]
[[КатегоријаCategory:Авиокомпании во Србија]]
[[Category:Членки на ИАТА]]
[[Category:Авиокомпании основани во 1927]]
[[Category:Членки на Асоцијацијата на европски авиокомпании]]
[[Category:Авиокомпании на распаднати држави]]
 
[[de:JAT Airways]]
13.850

уредувања