Разлика помеѓу преработките на „Фолклор“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.232.221 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot
с (Отстрането уредувањето на 77.28.232.221 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot)
 
=== '''МАТЕРИЈАЛНА КУЛТУРА''' ===
Елементите како што се куклите,украсните предмети кои се употребуваат во религиски ритуали,рачно изградените куќи и шталите,рачно изработените облеки и другите занаети се сметаат за фолклорни артефакти, групирани во полето познато како „материјална култура“.Освен тоа, фигурите кои ги отсликуваат фолклорните карактери,како што е статуата „'''three wise monkeys'''“ , може да се сметаат за фолклорни артефакти во зависност од тоа на кој начин се употребуваат во една култура.Дефиницијата ќе зависи од тоа дали артефактите се употребуваат и ценат истото општество во кое се изработени, и дали ја исполнуваат на општествената естетика.:))
 
=== '''КУЛТУРАТА КАКО ФОЛКЛОР''' ===