Видое Видичевски: Разлика помеѓу преработките

кутија
сНема опис на уредувањето
(кутија)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за писател
| name = Видое Видически
| image =
| caption =
| birth_date = {{роден на|8|јануари|1931}}
| birth_place = {{flagicon|Macedonia}} {{роден во|Охрид|Македонија}}
| death_date =
| death_place =
| occupation = [[Писател]]
| movement =
| genre =
| magnum_opus =
| influences =
| influenced =
| footnotes =
}}
'''Видое Видичевски''' е поет, раскажувач, романсиер и драмски писател. Роден е на {{роден на|8|јануари|1931}} година во [[Охрид]]. Завршил Филозофски факултет во [[Скопје]]. Член на [[ДПМ]] од [[1959]] година.
 
== Библиографија ==
== Литературно творештво ==
* Сини„Сини питоми утриниутрини“ (поезија, 1959)
* Бреговите„Бреговите се немирнинемирни“ (драма, 1963)
* Балада„Балада за орканатаорканата“ (драма, 1964)
* Големата„Големата шумашума“ (роман, И дел, 1970)
* Малиот„Малиот одредодред“ (тв-серија од 10 епизоди, 1977)
* Големата„Големата шумашума“ (роман, 2 дела, 1986)
* Вечерен„Вечерен пејзаж од градотградот“ (поезија, 1986)
* Таинствени„Таинствени водиводи“ (роман за деца, 1990)
* Заробеници„Заробеници на вечерните игриигри“ (раскази, 1993)
* Времето„Времето на црвените розирози“ (роман, 1994)
* Песни„Песни за потопотпотопот“ (поезија, 2000)
* Приказни„Приказни за ДамјанаДамјана“ (раскази за деца, 2000)
 
== Награди ==
Анонимен корисник