Свети Јоаким Осоговски: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
'''Преподобен Свети Јоаким Осоговски''' чиј празник се слави на [[16 август]], по црковниот календар, се подвизувал во втората половина на [[11 век]] на [[Осоговските Планини]], на местото наречено [[Сарандопор]] во една [[пештера]]. На тоа место подоцна подигнал [[црква]] еден друг подвижник, Теодор од [[Овче Поле]], на кого Свети Јоаким му се јавил во сон. Од моштите на преподобен Јоаким потоа низ вековите се случувале многубројни чуда.
 
[[категорија:религија]]
[[категорија:светци]]
== Надворешни врски ==
 
*[http://www.mpc.org.mk/Kalendar/sprolog.asp Пребарување на Јоаким Осоговски]
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Религија]]
[[Категорија:Светци]]
 
[[bg:Йоаким Осоговски]]