Разлика помеѓу преработките на „Рабат“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Ја менувам ar:رباط (مدينة) во ar:الرباط (مدينة))
с
Градот се наоѓа на бреговите на [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]], на устието на реката [[Боу Регрег]]. На спротивната страна од реката лежи градот [[Сале]]. Двата града заедно имаат околу 1,6 милиони жители. [[Географска координата|Координатите]] на Рабат се 34°1'60" северно и 6°49'60" западно. [[Индустрија]]та на Рабат е претставена со производство на [[текстил]], [[преработка на храна]] и [[Архитектура|градежна]] индустрија.
 
Туризмот и присуството на сите странски [[Амбасада|амбасади]] во МорокоМароко придонесуваат да Рабат биде вториот најважен град во земјата, по поголемиот и економски значаен [[Казабланка]].
 
== Надворешни врски ==