Разлика помеѓу преработките на „Youthanasia“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''''Youthanasia''''' е шестиот студиски албум на [[треш метал]] бендот [[Megadeth]]. Издаден е во 1994 год. и следи по комерцијалниот пробив со претходниот нивни албум. Во 2004 година бил направен ремикс на албумот и биле додадени четири бонус нумери.
 
Името ''Youthanasia'' е спој од англиските зборови „youth“ (младина) и „euthanasia“ ([[евтаназија]] - убиство од милосрдие). Насловот ги одразува личните убедувања на [[Мастејн]], кој смета дека општеството деструктивно влијае врз младите. На омотот е прикажана жена како остава новороденчиња да се исушат во дворот, што симболично го открива значењето на насловот.