Разлика помеѓу преработките на „Сезен Аксу“

Додадени 44 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Ehrlich91 ја премести страницата Sezen Аксу на Сезен Аксу)
{{Infobox musical artist
| Name = SezenСезен Аксу
| Img = Sezen Aksu2009 018 cropeed.jpg
| Img_capt =
| Img_size = 200
| Background = solo_singer
| Birth_name = FatmaФатма SezenСезен YıldırımЈилдирим
| Alias = врабец
| Born = {{birth date and age|df=yes|1954|7|13}} [[Денизли (покраина)|Денизли]] , [[Турција]]
| URL = [http://www.sezenaksu.com.tr SezenAksu.com.tr]
}}
'''Sezen Аксу''' ([[турски]]: ''Sezen Aksu'') (роден на {{роден на|13|јули|1954}} година во [[Денизли (покраина)|Денизли]], [[Турција]]) е познат турски поп пејач.
 
'''SezenСезен Аксу''' ([[турски]]: ''Sezen Aksu'') (роденродена на {{роден на|13|јули|1954}} година во [[Денизли (покраина)|Денизли]], [[Турција]]) е познатпозната турскитурска поп пејачпејачка.
Од страна на медиумите често пати се нарекува Врабец. Во текот на својата кариера, тој има издадено неколку албуми, и продадено околу 12 милиони албуми. Во 2010 година, од страна на американскиот НПР радио "50 Големата звукот" беше вклучен во листата.<ref name="washingtonpost">{{cite news|url=http://www.npr.org/templates/archives/archive.php?thingId=122287224|title=50 Great Voıces Archıve|work=[[NPR|NPR Music]]||first=Neva|last=Grant|date=April 12, 2010}}</ref>.
 
Од страна на медиумите често пати се нарекува Врабец„врабец“. Во текот на својата кариера, тој има издадено неколку албуми, и продадено околу 12 милиони албуми. Во 2010 година, одбил странавклучен наво американскиотсписокот НПР„50 радиоголеми "50гласови“ Голематаод звукот"страна бешена вклученамериканското воНПР листатарадио.<ref name="washingtonpost">{{cite news|url=http://www.npr.org/templates/archives/archive.php?thingId=122287224|title=50 Great Voıces Archıve|work=[[NPR|NPR Music]]||first=NevaНева|last=GrantГрант |date=April12 12,април 2010}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{Ризница-врска|Sezen Aksu}}
{{наводи}}
 
{{Ризница-врска|Sezen Aksu}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Sezen Аксу}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Sezen Аксу, Сезен}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Турски пејачи]]