Разлика помеѓу преработките на „Прилог“

Додадени 45 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава it:Avverbio)
Според значењето прилозите се делат на:
 
1. '''Прилози за место''' : каде, близу, далеку, овде, таму, онде, горе, долу, натаму, наваму, напред, назад,однапред,одназад, лево, десно, налево, тука, некаде, никаде,секаде, дома, озгора, оздола итн.
 
2. '''Прилози за време''' : кога, вечер, утре, лани, денес, доцна, рано, тогаш, некогаш, никогаш, сега, одамна, некни, после, зимоска, зимава, понекогаш, оттогаш, бргу, дење, ноќе итн.
Анонимен корисник