Ставрополски Крај: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише diq:Stavropol (eyalet) (deleted))
Нема опис на уредувањето
|}
'''Ставрополски крај''' ([[руски]]:Ставропо́льский край) е федерален субјект во [[Русија]]. Административен центар е [[Ставропол]].
 
Се граничи со [[Ростовска област]], [[Краснодарски крај]], републиките [[Калмикија]], [[Дагестан]], [[Чеченија]], [[Кабардино-Балкарија]], [[Северна Осетија]] и [[Карачаево-Черкесија]].
 
Крајот влегува во состав на Северниот-Кавкаски екомомски регион, [[Севернокавкаски федерален округ|Северо-Кавкаскиот федерален округ]].
 
{{commons|Category:Stavropol Krai}}
518

уредувања