Црква на Англија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Canterbury Cathedral - Portal Nave Cross-spire.jpeg|мини|десно|[[Кентербериска катедрала|Кантербериската катедрала]] - седиште на Архиепископот Кентербериски.]]
 
'''Црквата на Англија''' или '''англиканска црква''' ({{lang-en|Church of England}}) е [[христијанство|христијанска]] црква<ref>{{цитирана веб страница| |url=http://www.cofe.anglican.org/about/history/ |title=TheИсторија Historyна ofЦрквата theна Church of EnglandАнглија |publisher=TheСовет Archbishops'на CouncilАрхиепископот ofна theЦрквата Churchна of EnglandАнглија|accessdate=2006-05-24 мај 2006}} {{en}}</ref> во [[Англија]] и мајка-матична црква на англиканските цркви ширум светот.
 
Црквата на Англија се смета себеси и за [[римокатоличка црква|католичка]] и за [[Англиска реформација|реформирана]] ([[протестантизам|протестантска]]): католичка е бидејќи смета на својот континуитет од апостолските и средновековните времиња и се потпира на најраните учења на првите црковни татковци, особено на Апостолскиот, Никејскиот и Атанасијскиот Завет.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref> Покрај тоа, таа е и реформирана бидејќи го примила влијанието на некои доктринарни начела од [[Протестантска реформација|реформацијата]] од [[XVI век]]. Ова се гледа од 39-те прописи воспоставени од кралицата [[Елизабета I]] како дел од помирувањето на религијата во Англија. Обичаите и литургијата во Англиската црква се засноваат на постарите католички традиции, но се осовременети под влијанието на Реформацијата.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref>