Црква на Англија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
[[Податотека:Canterbury Cathedral - Portal Nave Cross-spire.jpeg|thumbмини|300px|rightдесно|[[КатедралатаКентербериска вокатедрала|Кантербериската Кентерберикатедрала]] која е- седиште на Архиепископот од КентербериКентербериски.]]
 
'''Црквата на Англија''' или '''англиканска црква''' ({{lang-en|Church of England}}) е [[христијанство|христијанска]] црква<ref>{{цитирана веб страница| |url=http://www.cofe.anglican.org/about/history/ |title=The History of the Church of England |publisher=The Archbishops' Council of the Church of England|accessdate=2006-05-24}}</ref> во [[Англија]] и мајка-црква на англиканските цркви ширум светот.