Црква на Англија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија за организација
| name = Црква на Англија <br /> <small>''Church of England''</small>
| image = Church of England Logo.jpg
| imagewidth =
| caption = Лого на Црквата на Англија од 1996.
| type = Англиканска од 1534, <br /> претходно [[римокатолицизам|римо-католичкаримокатоличка]] (597-1534)
|status =
|purpose =
[[Податотека:Canterbury Cathedral - Portal Nave Cross-spire.jpeg|thumb|300px|right|[[Катедралата во Кентербери]] која е седиште на Архиепископот од Кентербери.]]
 
'''Црквата на Англија''' или '''Англиканскатаангликанска црква''' е({{lang-en|Church официјалнаof England}}) е [[христијанство|христијанска]] црква<ref>{{цитирана веб страница| |url=http://www.cofe.anglican.org/about/history/ |title=The History of the Church of England |publisher=The Archbishops' Council of the Church of England|accessdate=2006-05-24}}</ref> во [[Англија]] и мајка-црква на англиканските цркви ширум светот.
 
Црквата на Англија се смета себеси и за [[римокатоличка црква|католичка]] и за [[Англиска реформација|реформирана]] ([[протестантизам|протестантска]]): католичка е бидејќи смета на својот континуитет од апостолските и средновековните времиња и се потпира на најраните учења на првите црковни татковци, особено на Апостолскиот, Никејскиот и Атанасијскиот Завет.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref> Покрај тоа, таа е и реформирана бидејќи го примила влијанието на некои доктринарни принципиначела од [[Протестантска реформација|Реформацијатареформацијата]] од [[16XVI век]]. Ова се гледа од 39-те прописи воспоставени од кралицата [[Елизабета I]] како дел од помирувањето на религијата во Англија. Обичаите и литургијата во Англиската црква се засноваат на постарите католички традиции, но се осовременети под влијанието на Реформацијата.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref>
 
Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на [[Хенри VIII]], и оттогаш англискиот монарх го назначува [[Архиепископ Кантербериски|Архиепископ Кантербериски]] кој е поглавар на црквата. Моментален архиепископ е [[Џастин Велби]] (2013-).
* [[Кантербериска митрополија]]
* [[Јоршка митрополија]]
* [[Англиска реформација]]
 
== Наводи ==