Црква на Англија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Додава ur:کلیسائے انگلستان)
сНема опис на уредувањето
|membership = 26 милиони верници и 20.259 свештеници
|language =
|leader_title = Архиепископ од КентербериКентербериски
|leader_name = Роуан[[Џастин ВилијамсВелби]]
|main_organ =
|parent_organization =
Црквата на Англија се смета себеси и за [[римокатоличка црква|католичка]] и за реформирана ([[протестантизам|протестантска]]): католичка е бидејќи смета на својот континуитет од апостолските и средновековните времиња и се потпира на најраните учења на првите црковни татковци, особено на Апостолскиот, Никејскиот и Атанасијскиот Завет.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref> Покрај тоа, таа е и реформирана бидејќи го примила влијанието на некои доктринарни принципи од [[Протестантска реформација|Реформацијата]] од [[16 век]]. Ова се гледа од 39-те прописи воспоставени од кралицата [[Елизабета I]] како дел од помирувањето на религијата во Англија. Обичаите и литургијата во Англиската црква се засноваат на постарите католички традиции, но се осовременети под влијанието на Реформацијата.<ref>http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref>
 
Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на [[Хенри VIII]], и оттогаш англискиот монарх го назначува [[Архиепископ Кантербериски|Архиепископ Кантербериски]] кој е поглавар на црквата. Моментален архиепископ е [[Џастин Велби]] (2013-).
 
== Поврзано ==