Кларинет: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Додава pcd:Clérinète)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Кларинет''' (скратено Cl.{{lang-en|Clarinet}}) или '''грне́та''' е дрвен [[дувачки инструмент]] со единечно (просто) јазиче од трска.
 
== Градба ==