Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Одземени 9 бајти ,  пред 7 години
обновување
с (r2.7.3) (Робот: Додава zh:伊萬·佩里希奇)
(обновување)
| cityofbirth = {{роден во|Сплит|}}
| countryofbirth = [[Хрватска]]
| currentclub = [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија ДортмундВолфсбург]]
| clubnumber = 14
| position = [[Среден ред (фудбал)|Среден ред]]
| years2 = 2009 | caps2 = 18 | goals2 = 5 | clubs2 = →[[ФК Роселар|Роселар]] (позајмен)
| years3 = 2009-2011 | caps3 = 70 | goals3 = 31 | clubs3 = [[ФК Клуб Бриж|Клуб Бриж]]
| years4 = 2011- 2013 | caps4 = 2242 | goals4 = 59 | clubs4 = [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]]
| years5 =2013- | caps5 = 2 | goals5 = 0 | clubs5 = [[ФК Волфсбург]]
| nationalyears1 = 2011 | nationalcaps1 = 717 | nationalgoals1 = 01 | nationalteam1 = [[Фудбалска репрезентација на Хрватска|Хрватска]]
| pcupdate = 6 јануари 2012
| ntupdate = 6 јануари 2012
}}
 
'''Иван Перишиќ''' (роден на 2 февруари, 1989 во [[Сплит]]) е [[Хрватска|хрватски]] [[фудбалер]] кој игра како играч од средниот ред за германскиот [[Бундеслига]]шки клуб [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија ДортмундВолфсбург]].
 
== Кариера ==