Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 72 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава ru:Николов, Йордан)
На [[27 октомври]] Николов со една група Македонци заминува за Македонија. Во околината на [[Лесковац]] чека да му бидат испратени фалсификувани документи за да може полесно да ја помине демаркационата линија низ територијата окупирана од [[Бугарија]]. Во првиот обид да ја премине граница, во декември 1941 година, не успеал, и се вратил назад. При вториот обид, ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година, во пробивањето низ демаркационата линија Орце Николов загинува при заседа на бугарскиот окупатор на планината [[Кукавица]], кај селото [[Туба]], во близина на [[Владичин Хан]], [[Србија]].
 
== ИзвориНаводи ==
{{reflistнаводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
{{Народни херои на Македонија}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Николов, Орце}}
 
[[Категорија:Македонски комунисти]]
[[Категорија:Македонски народни херои]]