Разлика помеѓу преработките на „Српско-бугарска војна“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава ko:세르비아-불가리아 전쟁)
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{внимание}}
'''Српско-бугарската војна''' започнува на [[14 ноември]] [[1885]] година, кога кралството [[Србија]], нездоволно од обединувањето на кнежевството Бугарија со автономната област [[Источна Румелија]], и објавува војна на [[Бугарија]]. Војната завршува со пораз на српската армија и нејзино безусловно капитулирање. Победата во војната за Бугарија значи потврдување на суверенитетот над Источна Румелија.