Моч: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Weewee.JPG|десно|мини|Примерок од [[човек|човечка]] урина]]
'''Урина''' ([[латински јазик|лат.]] ''urina'', или '''моч''') е отпаден продукт на [[организам|организмот]], создаден во [[бубрег|бубрезите]] при филтрацијата на [[крв]]та.
Анонимен корисник