Разлика помеѓу преработките на „Кавал“

Одземени 23 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава he:קאוואל)
 
[[Податотека:kaval.jpg|thumb|right|200px|Кавал]]
'''Кавалот''' е [[македонски народни инструменти|македонски народен дувачки инструмент]] отворен од двете страни, изделкан од едно [[јасен|јасеново]] парче и орнаментиран низ целата должина. Горниот крај на кавалот е малку стеснет и со остар раб. Овој инструмент има 7 дупки за прстите на лицето и една за палецот на опачината. Дупките се рамномерно распоредени (со 2 см раздалеченост), со тоа што шестата дупка е отприлика при средината на инструментот.
 
При свирење, кавалот се држи со двете раце под агол од околу 45° во однос на телото, со тоа што четири прста од едната рака работат со долните купки, а со горните три дупки и задната палечна дука работи другата. Устата покрива ~{{Дропка|3|4}}од крајот на кавалот. Промената на притисокот при дување во него го менува и висината на звукот.
Анонимен корисник