Игумен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(интервики)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Игуман''' е [[монах]] или монахиња кој/(а) ги избира братството или сестринството. Тој/таа се грижи за [[манастир|манастирот]] и браќата и сестрите во него.
 
{{никулец}}
'''Игуман''' е [[монах]] или монахиња кој/а ги избира братството или сестринството. Тој/таа се грижи за [[манастир|манастирот]] и браќата и сестрите во него.
 
[[Категорија:Теологија]]
 
[[be:Ігумен]]
[[bg:Игумен]]