Разлика помеѓу преработките на „Абдул Азис“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам zh:阿卜杜勒-阿齊茲一世 во zh:阿卜杜勒-阿齊茲一世)
|years=1861–76}}
 
'''Абдул Азис''' ([[османлиски јазик]]:'' عبد العزيز‘Abdü’l-`Azīz'') ({{роден на|8|февруари|1830}} во {{роден во|Отомански Константинопол}} - {{починал на|4|јуни|1876}} во {{починал во|Отомански Константинопол}}) бил триесетивториот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од 1861 до 1876 година. Тој го наследил својот [[Абдул Меџит І]], а самиот тој бил наследен од својот брат [[Мурат V]]. Тој бил син на [[Махмуд II]] и [[ПертевниjaлПертевнијал султан]].
 
== Управување ==