Разлика помеѓу преработките на „Ајше Сенијепервер султан“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Ајше Сенијепервер султан''' ([[1761]] - {{починал на|11|декември|1828}}) била сопруга на османлискиот султан [[Абдул Хамид I]] и Валиде султан на нејзиниот син [[Мустафа IV]].
 
Кога [[Селим III]] бил соборен од тронот како резултат на јаничарскиот бунт предводен од Мустафа паша против неговата воени реформи на [[29 мај]] [[1807]] година, [[Мустафа IV]] станал нов султан на Отоманската империја а Ајше валиде султан. Таа била де-факто ко-регент на османлискиот султан за четиринаесет месеци од 29 мај 1807 до 28 јули 1808.