Разлика помеѓу преработките на „Ајше Сенијепервер султан“

нема опис на уредувањето
}}
 
Ајше Сенијепервер султан ([[1761]] - {{починал на|1711|декември|1828}}) била сопруга на османлискиот султан [[Абдул Хамид I]] и Валиде султан на нејзиниот син [[Мустафа IV]].
 
Кога [[Селим III]] бил соборен од тронот како резултат на јаничарскиот бунт предводен од Мустафа паша против неговата воени реформи на [[29 мај]] [[1807]] година, [[Мустафа IV]] станал нов султан на Отоманската империја а Ајше валиде султан. Таа била де-факто ко-регент на османлискиот султан за четиринаесет месеци од 29 мај 1807 до 28 јули 1808.
 
Починала на 11 декември 1828 година а нејзиниот гроб се наоѓа во [[Ејуп Султан џамија]], [[Ејуп]], [[Истанбул]].
 
== Наводи ==