Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
с
ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
(Надворешни врски + обнова)
с (ситна поправка)
| birth_date = {{birth date and age|1987|4|22|df=y}}
| birth_place = Диадема Сао Пауло , Бразил
| height = 1.89м89 м
| position = одбрана
| currentclub = [[Челзи]]
}}
 
'''Давид Луиз Мореира Марино''' (роден {{роден на|22|април|1987}}), познат како Давид Луиз, е бразилски [[фудбалер]] кој игра за [[Челзи]] во [[ФА Премиер Лига]]та. Игра како централен дефанзивец, тој исто така може да игра и како лев бек. Тој неговата сениорска кариера ја започна во Виториа, па потоа на 19 години заигра во дресот на [[ФК Бенфика]], завршувајќи четири не целосни сезони. Луиз се приклучи во [[Челзи]] во [[Јануари]] [[2011]], освојувајќи ги [[УЕФА Лига на шампиони]]те и [[ФА Куп]]от.
 
== Надворешни врски ==