Давид Луис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 668 бајти ,  пред 10 години
Надворешни врски + обнова
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2) (Робот: Додава sl:David Luiz)
(Надворешни врски + обнова)
| years2 = 2007 | clubs2 = → Бенфика (loan) | caps2 = 10 | goals2 = 0
| years3 = 2007–2011 | clubs3 = Бенфика | caps3 = 72 | goals3 = 4
| years4 = 2011– | clubs4 = [[Челзи]] | caps4 = 3250 | goals4 = 45
| nationalyears1 = 2007 | nationalteam1 = [[Бразил У20]] | nationalcaps1 = 2 | nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2010– | nationalteam2 = [[Бразил]] | nationalcaps2 = 1118 | nationalgoals2 = 0
| pcupdate = 00:00, 14 May 2012 (UTC)
| ntupdate = 22:00, 19 April 2012 (UTC)
 
'''Давид Луиз Мореира Марино''' (роден {{роден на|22|април|1987}}), познат како Давид Луиз, е бразилски [[фудбалер]] кој игра за [[Челзи]] во [[ФА Премиер Лига]]та.Игра како централен дефанзивец, тој исто така може да игра и како лев бек.Тој неговата сениорска кариера ја започна во Виториа, па потоа на 19 години заигра во дресот на [[ФК Бенфика]], завршувајќи четири не целосни сезони.Луиз се приклучи во [[Челзи]] во [[Јануари]] [[2011]], освојувајќи ги [[УЕФА Лига на шампиони]]те и [[ФА Куп]]от.
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|David Luiz}}
*[http://www.chelseafc.com/page/PlayerProfileDetail/0,,10268~39126,00.html Профил на chelseafc.com]
*[http://www.footballzz.com/jogador.php?id=31184&epoca_id=141 Статистика и профил на footbalzz.com]
*[http://www.foradejogo.net/player.php?player=198704220002&language=2 Статистика на foradejogo.com]
*[http://portugoal.net/index.php/player-profiles/122-players-j-l/78-player-profile-david-luiz Профил на portugoal.net]
*{{Nfteams|42148}}
*[http://www.transfermarkt.co.uk/en/david-luiz/profil/spieler_46741.html Профил на transfermarkt.co.uk]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Луиз}}