Географски координатен систем: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Geographic coordinates sphere.svg|мини|десно|Географски координати на [[сфера]]]]
[[Податотека:WorldMapLongLat-eq-circles-tropics-non.png|thumb|440px|Карта на [[Земја]]та која ги прикажува линиите на [[географска ширина]](хоризонтално) и [[географска должина|географската должина]] (вертикални), Екертова проекција; [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/reference_maps/pdf/political_world.pdf голема верзија] (pdf, 1,8 МБ)]]
[[Податотека:Latitude and Longitude of the Earth mk.svg|мини|десно|300п|Илустрација за географска ширина и должина на Земјата.]]