Географски координатен систем: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава av:Географиялъул координатал)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:WorldMapLongLat-eq-circles-tropics-non.png|thumb|440px|Карта на [[Земја]]та која ги прикажува линиите на [[латитуда]]та (хоризонтално) и [[лонгитуда]]та (вертикални), Екертова проекција; [https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/reference_maps/pdf/political_world.pdf голема верзија] (pdf, 1,8 МБ)]]
[[Податотека:Latitude and Longitude of the Earth mk.svg|мини|десно|300п|Илустрација за географска ширина и должина на Земјата.]]
 
'''Географскиот координатен систем''' ја прикажува секоја локација на [[Земја]]та со две или три координати на [[сферен координатен систем]] којшто е подреден со оската на ротација на Земјата. Позајмувајќи теории од античките [[Вавилон]]ци, а подоцна проширени од познатиот грчки мислител и географ [[Птоломеј]], на полн круг му се припишуваат 360°.