Разлика помеѓу преработките на „Харковска област“

}}
 
'''Харковска област''' ([[Украински јазик|украински]]: ''Харківська область'', [[Руски јазик|руски]]: ''Харьковськая область''; исто така се нарекува и ''Харковшчина'' - украински: ''Харківщина'') е област ([[покраина]]) во источниот дел на [[Украина]]. Административен центар на [[област]]а е градот [[Харков]].
 
== Географија ==
157

уредувања