Разлика помеѓу преработките на „Ултразвук“

Одземени 53 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.91.130 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n
с (Отстрането уредувањето на 217.16.91.130 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n)
Оваа метода за добивање на ултразвук е базирана на својство на некои материјали да делуваат на магнетниот пол и да менуваат димензии. Овие материјали се во појако магнетно поле и оваа појава се нарекува магнетострикција. Ако краток дел од овие материјали се наоѓа во променливо магнетно поле, тогаш се доведува во резонантно лонгитудинално поле каде електромагнетот пропушта изменична стуја која одговара на фрекфенцијата
 
 
 
Автор: Илија Димитријевиќ
[[Категорија:Акустика]]
 
 
 
 
[[af:Ultraklank]]