Храм на Христос Спасителот: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Дизајн ==
 
[[Податотека:christ the saviour.jpg|thumb|200px|left|Реконструираната црква.]]
Кога последниот војник на [[Наполеон|наполеонската војска]] ја напуштил [[Москва]], царот [[Александар I]] потпишал Манифест на [[25 декември]] [[1812]] преку кој јасно ја искажал неговата намера за градење на Катедрала во чест на Христос Спасителот која би ја означила нивната благодарност кон Бога за спасувањето на [[Русија]] од „непријателот кој ја затемни“ и која истовремено би служела како меморијален споменик на жртвите на рускиот народ.
 
Поради тоа, тој го анагажирал својот најомилен архитект [[Константин Тон]] да направи нов дизајн на катедралата, но овој пат по примерот на [[Света Софија]] од [[Истанбул]], тогашен Константинопол. Новиот неовизантиски стил бил одобрен, и во [[1839]] започнала изградбата на конаците и Црквата на новоизбрана локација.
 
 
== Изградба ==