Разлика помеѓу преработките на „Махатма Ганди“

Додадени 217 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 8 промени во текстот и вратена ревизијата 2799470 на Вик Ретлхед)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[FileПодатотека:MKGandhi.jpg|thumbмини|Махатма Ганди]]
'''Махатма Ганди''' ({{роден на|2|октомври|1869}} - {{починал во|Делхи}}, {{починал на|31|јануари|1948}}) бил индиски национален водач, [[хуманист]] и [[политичар]] кој се борешеборел за помирување и соработка меѓу Индијците со [[хиндуизам|хиндуистичка]] и [[ислам|муслиманска]] веравероисповед.
 
На 30 јануари 1948 година во [[Делхи]] бил убиен од еден хиндуистички фанатик.
 
== Види исто така ==
[[Категорија:Махатма Ганди]]
 
[[[kbd:Махатма Ганди]]
[[af:Mahatma Gandhi]]
[[als:Mohandas Karamchand Gandhi]]
[[br:Mahatma Gandhi]]
[[ca:Mohandas Gandhi]]
[[cv:Махатма Ганди]]
[[cs:Mahátma Gándhí]]
[[co:Mahatma Gandhi]]
[[ko:모한다스 카람찬드 간디]]
[[hy:Մահաթմա Գանդի]]
[[hi:महात्मामोहनदास करमचंद गांधी]]
[[hr:Mahatma Gandhi]]
[[io:Mahatma Gandhi]]
[[lmo:Mahatma Gandhi]]
[[hu:Mohandász Karamcsand Gandhi]]
[[mk:Махатма Ганди]]
[[ml:മഹാത്മാഗാന്ധി]]
[[ml:മോഹൻദാസ് കരംചന്ദ് ഗാന്ധി]]
[[mt:Mahatma Gandhi]]
[[mr:मोहनदास करमचंद गांधी]]
[[xmf:მაჰათმა განდი]]
[[arz:مهاتما جاندى]]
[[mzn:ماهاتما گاندی]]
[[th:มหาตมา คานธี]]
[[tr:Mohandas Karamçand Gandi]]
[[tk:Mahatma Gandi]]
[[uk:Магатма Ганді]]
[[ur:موہن داس گاندھی]]