Разлика помеѓу преработките на „Родољубивост“

Додадени 8 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава ca:Patriotisme)
Ѝ{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Statue X DSC08329.JPG|мини|200п|Одбраната на LOLZ татковината е дел од патриотизмот: статуа во [[Париз]], споменик за студентското вмешување во одбраната на [[Франција]] во [[1814]] година.]]
'''Патриотизам''' е поим со кој се означува позитивно чувство и поддржувачки став спрема „[[татковина]]та“ ([[латински]]: patria) од страна на поединци или групи. „Татковината“ (или домовина, родбина) може да биде една област или [[град]], но патриотизмот вообичаено се однесува на народ или [[нација]] или [[држава]]. Патриотизмот подразбира ставови како: гордост за достигнувањата и културата, желбата за зачувување на карактерот и основата на културата и себепронаоѓање со другите членови на нацијата. Патриотизмот е блиску поврзан со [[Национализам|национализмот]] и често се користи како негов синоним. Строго кажано, национализмот е [[идеологија]], но често се разбира како посакуван и соодветен патриотски став (и националистичките политички движења и патриотизмот можат да бидат непријателски настроени спрема туѓите татковини).
 
Анонимен корисник