Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Иако не толку често изведувана како некои опери на Верди, „Набуко“ е сѐ уште слушана насекаде низ светот. Таа била на репертоарот на оперската куќа [[Метрополитен]] од моментот кога била првпат преставена за време на сезоната 1960/61. Тоа е само една од оперите на Верди, покрај „[[Ернани]]“ и „[[Луиза Милер]]“, која има добиено редовни претстави во Метрополитен, откако била одиграна во 2001, 2003, 2004, и 2005 година. Набуко исто така редовно се изведува во [[Арена ди Верона]], каде што била претставена во 2002, 2003, 2005, 2007, 2008 и 2011 година. Настапите се зачувани на ДВД формат, а меѓу нив се изведбите во ''Арена ди Верона'' (1981 и 2007), [[Ла Скала (Милано)|Ла Скала]] (1987), [[Опера Австралија]] (1996), [[Виенската државна опера]] (2001), [[Метрополитен опера]] (2002), Џеновскиот [[Театар Карло Феличе]] (2004), [[Театарот Муниципал]] во [[Пјаченца]] (2004), и во австрискиот Св. Маргарет Оперски фестивал (2007).
 
Многу други опери исто така ја изведувале композицијата, тука вклучувајќи ја [[Сан Франциско Операта]] во 1982 година, Сарасота опера ([[Мајами]]) во 1995 година, [[Лондонската кралска опера]] во 1996 година, новиот Народен театар од [[Токио]] во 1998 година, театарот Колон во 2000, [[Балтимор]]ската опера во 2006 година, и [[Театро Регио ди Парма]] во 2008 година како дел воод „Фестивал Верди“. Набуко била презентиранапретставена од страна на [[Мичиген оперскиот театар]] и [[Сан Диего]] операта како дел од нивната 2009-2010 сезона. Израелската Опера ја прославила својата 25-годишнина во 2010 година со изведба на ''Набуко'' во [[Масада]].
 
== Критички реакции ==