Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Додадени 96 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Иако не толку често изведувана како некои опери на Верди, „Набуко“ е сѐ уште слушана насекаде низ светот. Таа била на репертоарот на оперската куќа [[Метрополитен]] од моментот кога била првпат преставена за време на сезоната 1960/61. Тоа е само една од оперите на Верди, покрај „[[Ернани]]“ и „[[Луиза Милер]]“, која има добиено редовни претстави во Метрополитен, откако била одиграна во 2001, 2003, 2004, и 2005 година. Набуко исто така редовно се изведува во [[Арена ди Верона]], каде што била претставена во 2002, 2003, 2005, 2007, 2008 и 2011 година. Настапите се зачувани на ДВД формат, а меѓу нив се изведбите во ''Арена ди Верона'' (1981 и 2007), [[Ла Скала (Милано)|Ла Скала]] (1987), [[Опера Австралија]] (1996), [[Виенската државна опера]] (2001), [[Метрополитен опера]] (2002), Џеновскиот [[Театар Карло Феличе]] (2004), [[Театарот Муниципал]] во [[Пјаченца]] (2004), и во австрискиот Св. Маргарет Оперски фестивал (2007).
 
Многу други опери исто така ја изведувааизведувале композицијата, тука вклучувајќи ја [[Сан Франциско Операта]] во 1982 година, Сарасота опера ([[Мајами]]) во 1995 година, [[Лондонската кралска опера]] во 1996 година, новиот Народен театар од [[Токио]] во 1998 година, театарот Колон во 2000, [[Балтимор]]ската опера во 2006 година, и [[Театро Регио ди Парма]] во 2008 година како дел во „Фестивал Верди“. Набуко била презентирана од страна на [[Мичиген оперскиот театар]] и [[Сан Диего]] операта како дел од нивната 2009-2010 сезона. Израелската Опера ја прославила својата 25-годишнина во 2010 година со изведба на ''Набуко'' во [[Масада]].
 
== Критички реакции ==
Верди коментирал дека {{cquote|ова е операта со која мојата уметничка кариера навистина почна. Иако имав многу тешкотии против кои се борев, сигурен сум дека Набуко беше родена под среќна ѕвезда}}. Операта доживеала брз успех, со доминантна изведба на под диригентските палки на [[Гаетано Доницети]] и [[Џовани Пацини]]. Додека јавноста полуде со ентузијазам, критичарите тешко ја одобруваа операта.
 
Критичарот кој имал најмногу забелешки за „Набуко“ бил [[Ото Николај]], композиторот на кој либрето прво му беше првобило понудено. Николај чуствувалпочуствувал судир со емоционалната италијанска оперска додека тој живеел во близина на [[Милано]]. По одбивањето да го прифати либрето предлогот одза либрето Мерели, Николај почнал да работи на друга понуда наречена ''Ил Проскрито''. НејзинатаТој проект имал катастрофална премиера во март 1841 година, гошто принудиго принудило Николај да ги прекине контактите со Мерели и да се врати во [[Виена]]. Од таму слушналослушнал за успехот на Набуко„Набуко“, ивест тојкоја билмногу го гневенразгневила. Тој напишал:
{{cquote|Оперите на Верди се навистина ужасни. Тој се прикажува како будала - технички тој не е дури ни професионален - и тој мора да има срце на магаре и во моите очи тој е беден, одвратен композитор ...}} Покрај тоа, тој го опишал „Набуко“ како ништо друго, освен „бес, пцости, крвопролевање и убиство.“
 
Истомислениците на Николај биле малкумина, па сепак и тоа станува релативно непознато. Набуко„Набуко“ обезбедил успех на Верди до неговото пензионирање од театарот, дваесет и девет опери (подоцна вклучувајќи и некои ревидирани и ажурирани верзии).
 
Музичките историчари долго време го овековечуваа моќниот мит за познатиот ''[[Хорот на Евреите]]'', хорот го пее во третиот чин од страна на еврејски робови. Научниците долго време верувале дека публиката го доживувала со националистички занес за моќната химна на робови, како копнеж за својата татковина, барајќи повторување на делото. Иако репризите биле строго забранети од страна на владата во тоа време, но како гест биле исклучително значајни. Иако публиката навистина барала повторување, тоа не било поради ''[[Хорот на Евреите]]'', туку заради химната ''Immenso Jehova'', испеана од страна на еврејските робови кои му благодареле на Бога за пружената заштита на нивниот народ. Во светлинатаприлог на овие нови откритија, позицијата на Верди како музичка фигура на [[Рисогименто]] се намалувала.
 
== Литература ==