Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Додадени 167 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
'''''Набуко''''' ({{lang-en|Nabucco}}) е [[опера]] во четири чина од [[Џузепе Верди]], врз основа на библиска приказна и драма на [[Огист–Анисје Буржуа]] и Франсис Корние од 1836 година. Тоа е третата опера на Верди за која што се смета дека трајно ја воспоставила неговата репутација како композитор.
 
''Набуко'' ни ја преставува состојбата на [[Евреите]], како се нападнати, покорени, а потоа и [[протерани]] од нивната татковина од страна на [[вавилонскиот]] цар Набуко. Историските настани се искористени како позадина на романтичен и политички заплет. Неговата прва изведба се одржала на 9 март 1894 година во [[Ла Скала (Милано)|Ла Скала]], [[Милано]] под нејзиното оргинално име ''Nebuchadnezzar''. Дефинитивното име „Набуко“ за операта (и нејзиниот протоганист) прв пат било користено при изведбата во театарот Сан Џакомо на [[Крф]] во септември, 1844 година.
 
== Историско достигнување ==
Најпознатиот дел од операта е “Хорот на Евреите” [[ Va, pensiero, sull'ali dorate]] / “Летај на златести крилја” ({{lang-en|Fly, thought, on golden wings}}), рефрен кој што редовно се повторува до ден денес. Сопрано улогата на Абигејл е сфатена како пропаст за голем број на пејачи. [[Елена Соулитиос]] и [[Анита Чергвети]] го пееле пред тие бидат подготвени и неговата тежина веројатно ги оштети нивните гласови. Секако, нивните кариери не траеле долго. [[Марија Калас]] го пеела само три пати, а само една изведба е снимена во живо во 1949. Интересно е да се слушне дека „Vа pensiero“ била прекината поради многу викање, но хорот се справил со таа неприлика. Кога била повторена публиката молчела и на крајот тие слушнале ентузијастички аплауз. Леонтин Прајс и Џоан Сатерленд исто така се обиделе да ја отпеат. [[Кристина Деутеком]], [[Мариса Галвани]], [[Гена Димитрова]], [[Дуња Вејзович]], [[Хилда Холзл]] и [[Јадранка Јовановиќ]] биле последните певици кои ја толкувале таа улога.
 
Иако не толку често изведувана како некои опери на Верди, „Набуко“ е сѐ уште слушана насекаде низ светот. Таа била на репертоарот на оперската куќа [[Метрополитен]] од моментот кога била првпат преставена за време на сезоната 1960/61. Тоа е само една од оперите на Верди, покрај „[[Ернани]]“ и „[[Луиза Милер]]“, која има добиено редовни претстави во Метрополитен, откако била одиграна во 2001, 2003, 2004, и 2005 година. Набуко исто така редовно се изведува во [[Арена ди Верона]], каде што била претставена во 2002, 2003, 2005, 2007, 2008 и 2011 година. Настапите се зачувани на ДВД формат, а меѓу нив се ониеизведбите наво ''Арена ди Верона'' (1981 и 2007), [[Ла Скала (Милано)|Ла Скала]] (1987), [[Опера Австралија]] (1996), [[Виенската државна опера]] (2001), [[Метрополитен опера]] (2002), Џеновскиот [[Џенова ТеатроТеатар Карло Феличе]] (2004), [[ТеатроТеатарот Муниципал]] диво [[Пјаченца]] (2004), и во [[Австрија]]австрискиот Св. Маргарет Оперски фестивал (2007).
 
Многу други опери исто така ја изведуваа вклучувајќи ја [[Сан Франциско Операта]] во 1982 година, [[Сарасота опера ([[Мајами]]) во 1995 година, [[Лондонската Кралскатакралска опера]] во 1996 година, новиот народенНароден театар од [[Токио]] во 1998 година, Театротеатарот Колон во 2000, [[Балтимор]]ската опера во 2006 година, и [[Театро Регио ди Парма]] во 2008 година како дел во „Фестивал Верди“. Набуко била презентирана од страна на [[Мичиген оперскиот театар]] и [[Сан Диего]] операта како дел од нивната 2009-2010 сезона. Израелската Опера ја прославипрославила својата 25-годишнина во 2010 година со изведба на ''Набуко'' во [[Масада]].
 
== Критички реакции ==