Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
== Историско достигнување ==
[[Податотека:Nabucco.jpg|thumb|left|250 px250px|Изведба на ''Набуко'' во [[Еберсвалде]] од [[Шлесија|Шлесиската]] национална опера (август, 2004)]]
Најпознатиот дел од операта е “Хорот на Евреите” [[ Va, pensiero, sull'ali dorate]] / “Летај на златести крилја” ({{lang-en|Fly, thought, on golden wings}}), рефрен кој што редовно се повторува до ден денес. Сопрано улогата на Абигејл е сфатена како пропаст за голем број на пејачи. [[Елена Соулитиос]] и [[Анита Чергвети]] го пееле пред тие бидат подготвени и неговата тежина веројатно ги оштети нивните гласови. Секако, нивните кариери не траеле долго. [[Марија Калас]] го пеела само три пати, а само една изведба е снимена во живо во 1949. Интересно е да се слушне дека „Vа pensiero“ била прекината поради многу викање, но хорот се справил со таа неприлика. Кога била повторена публиката молчела и на крајот тие слушнале ентузијастички аплауз. Леонтин Прајс и Џоан Сатерленд исто така се обиделе да ја отпеат. [[Кристина Деутеком]], [[Мариса Галвани]], [[Гена Димитрова]], [[Дуња Вејзович]], [[Хилда Холзл]] и [[Јадранка Јовановиќ]] биле последните певици кои ја толкувале таа улога.