Разлика помеѓу преработките на „Волинска област“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Ја менувам es:Óblast de Volyn во es:Óblast de Volinia)
| знаме = Volyn flag.svg
| местоположба = Map of Ukraine political simple Oblast Wolhynien.png
| опис = Карта на Украина, ВолињскатаВолинската област е означена со црвено
| админ = [[Луцк]]
| јазици = [[Украинскиукраински]]
| површина = 20 .143
| население = 1 039 011.040.083
| попис = 01.0912.20112012
| реони = 16
| регистер = AC
}}
 
'''Волинската област''' ([[Украински јазик|украински]]: ''Волинська область''; исто така се нарекува ''Волин'' - украински: ''Волинь'') е област ([[покраинаОбласти во Украина|област]]) во најзападниот дел на [[Украина]]. Административен центар на [[област]]аобласта е градот [[Луцк]].
 
== Географија ==
 
Волинска област има вкупна површина од 20.143 км<sup>2</sup> (3,3% од Украина). На запад се граничи со [[Полска]], на север со [[Белорусија]], на југ со [[ЛвивскаЛавовска област|Лавовската]], на исток со [[Ривненска област|Ривненската]] област. Во областа има 10761.076 села и 11 градови. Реки во областа се: [[Стир]], [[Припјат (река)|Припјат]], [[Турија (река)|Турија]], [[Стохид]]. Езеро: [[Свитјаз]].
 
== Демографија ==
 
Според пописот на населението во [[2001]] година, во Волинска област живеат најмногу [[Украинци]] (96,95%), а останатите се [[Руси]] (2,38%), [[Белоруси]] (0,30%).
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.voladm.gov.ua/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=7&Itemid=43 Официјална страна на Волинската област] {{uk}}
 
== Галериja ==
 
<gallery>
FileПодатотека:Monastery in Zimnee (Ukraine).jpg|[[Зимненски манастир]]
FileПодатотека:Lutsk castle tower.jpg|[[Замок Љубарта]]
FileПодатотека:Olyka6.JPG|[[Олицки замок]]
</gallery>
 
 
{{Области во Украина}}