Разлика помеѓу преработките на „Ултразвук“

Додадени 1.170 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Најголема примена на ултразвукот има во медицината – ултразвучна дијагностика но се користи и за многу други цели ( за откривање на јато риби и подморници таканаречен сонар). Принципот на кој се користи ултразвукот е многу едноставен.
 
=== Електрострикција ===
 
Најраспространетиот генератор на ултразвук е кварцниот генератор, чија работа е базирана на таканаречен пиезоелектричен ефект. Тоа е појава кога на некои кристали се јавува електрична поларизација кога присилно се врши еластична деформација. Наместо да се делува со сила, може да се користи и обратен ефект – електрострикција- со ставање на плочи и наизменично електрично поле на многу висока фрекфенција. Кога фрекфенцијата со наизменичниот напон ке се поклопи со сопствената фрекфенција на плочите, настапува резонанција. По резонанцијата, плочата јако удира ипроизведува ултразвучни влдабнатини наречени амплитуди.
 
 
=== Магнетострикција ===
Магнетострикцијааааа море ејјјј
 
Оваа метода за добивање на ултразвук е базирана на својство на некои материјали да делуваат на магнетниот пол и да менуваат димензии. Овие материјали се во појако магнетно поле и оваа појава се нарекува магнетострикција. Ако краток дел од овие материјали се наоѓа во променливо магнетно поле, тогаш се доведува во резонантно лонгитудинално поле каде електромагнетот пропушта изменична стуја која одговара на фрекфенцијата
 
[[Категорија:Акустика]]
 
[[af:Ultraklank]]
[[ar:موجات فوق صوتية]]
[[ast:Ultrasoníu]]
[[be:Ультрагук]]
[[bg:Ултразвук]]
[[bs:Ultrazvuk]]
[[ca:Ultrasò]]
[[cs:Ultrazvuk]]
[[da:Ultralyd]]
[[de:Ultraschall]]
[[et:Ultraheli]]
[[el:Υπέρηχος]]
[[en:Ultrasound]]
[[es:Ultrasonido]]
[[eo:Ultrasono]]
[[fa:فراصوت]]
[[fr:Ultrason]]
[[gl:Ultrasón]]
[[ko:초음파]]
[[hi:पराश्रव्य]]
[[hr:Ultrazvuk]]
[[id:Ultrasonik]]
[[it:Ultrasuoni]]
[[he:אולטרה סאונד]]
[[ka:ულტრაბგერა]]
[[kk:Ультрадыбыс]]
[[ky:Ультра үн]]
[[lv:Ultraskaņa]]
[[lt:Ultragarsas]]
[[hu:Ultrahang]]
[[nl:Ultrageluid]]
[[ja:超音波]]
[[no:Ultralyd]]
[[nn:Ultralyd]]
[[pl:Ultradźwięki]]
[[pt:Ultrassom]]
[[ro:Ultrasunet]]
[[ru:Ультразвук]]
[[simple:Ultrasound]]
[[sk:Ultrazvuk]]
[[sl:Ultrazvok]]
[[ckb:شەپۆلی سەرووی دەنگ]]
[[sr:Ultrazvuk]]
[[fi:Ultraääni]]
[[sv:Ultraljud]]
[[ta:மீயொலி]]
[[th:การบันทึกด้วยคลื่นเสียงความถี่สูง]]
[[tr:Ultrason]]
[[uk:Ультразвук]]
[[ur:بالاصوت]]
[[vi:Siêu âm]]
[[zh:超聲波]]