Разлика помеѓу преработките на „Диригент“

Додадени 736 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Диригент''' е лице кое со движења на [[диригентската палка]] управува со оркестарот, хорот ансамблот, оперната или балетната трупа. Освен со ритамот диригентот управува преку знаци со динамичките ефекти, забавувања и паузи.Тој се грижи за техничкото совршенство и се стреми на колективот од исполнители да им го предаде своето разбирање за делото.
'''Диригент'''
 
 
''Диригент'' е лице кое со движења на [[диригентската палка]] управува со оркестарот, хорот ансамблот, оперната или балетната трупа. Освен со ритамот диригентот управува преку знаци со динамичките ефекти, забавувања и паузи.Тој се грижи за техничкото совршенство и се стреми на колективот од исполнители да им го предаде своето разбирање за делото.
{{Музика-никулец}}
 
[[Категорија:Диригенти]]
[[Категорија:Музика]]
 
'''[[bg:Диригент''']]
[[ca:Director d'orquestra]]
[[cs:Dirigent]]
[[de:Dirigent]]
[[eo:Dirigento]]
[[es:Director de orquesta]]
[[et:Dirigent]]
[[fa:رهبر ارکستر]]
[[fi:Kapellimestari]]
[[fr:Chef d'orchestre]]
[[fy:Dirigint]]
[[he:מנצח]]
[[hu:Karmester]]
[[hy:Դիրիժոր]]
[[id:Dirigen]]
[[it:Direttore d'orchestra]]
[[ka:დირიჟორი]]
[[ko:지휘]]
[[ms:Konduktor muzik]]
[[nds-nl:Dirigeant]]
[[nl:Dirigent]]
[[pl:Dyrygent]]
[[pt:Maestro]]
[[ro:Dirijor]]
[[ru:Дирижёр]]
[[sk:Dirigent]]
[[sh:Dirigent]]
[[sl:Dirigent]]
[[sr:Диригент]]
[[sv:Dirigent]]
[[th:วาทยกร]]
[[tr:Orkestra şefliği]]
[[uk:Диригент]]
[[yi:דיריגענט]]
[[zh:指挥家]]