Разлика помеѓу преработките на „Рокселана“

Одземени 116 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Хасеки Хурем Султана''', Нејзиното Императорско Височество, Принцезата на [[Османлиската Империја]] ({{lang-ota|خرم سلطان}}, родена во [[1506]]; - починала на {{починал на|17|април|1558}} во [[Топкапи Сарај]], на{{починал [[17во|Отомански април]] [[1558]]Константинопол}}) (уште, позната икако како'''Александра Лисовска''' или '''Рокселана''', односно родено име Александра Анастасиа Лисовска) била сопруга на Султаносманлискиот султан [[Сулејман ВеличествениотI]], владетели мајка на [[Османлискатаосманлискиот Империја]] восултан [[16Селим векII]]. <ref>[http://web.archive.org/web/20060615093437/www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm The Imperial House of Osman] GENEALOGY</ref> .
 
Таа брзо по пристигањето во харемот на палaтата [[Топкапи]], го привлекува вниманието на нејзиниот господар, како и завидливоста на најзините противници. Еден ден, омилената на Султан Сулејман, [[Махидевран Султана]] (уште позната како Ѓулбахар), ја тепа Рокселана речиси до смрт. Вознемирен поради оваа немила случка, Султанот ја протерува Махидевран и нејзиниот син, наследникот на тронот, [[Принцот Мустафа]] во градот [[Маниса]]. По ова, Рокселана, или Хурем Султана, станува омилена на Султанот, односно ''хасеки''. Години подоцна, по голем број нејзини интриги во палатата, Султан Сулејман наредува го убијат Принцот Мустафа, плашејќи се од бунт, со ова Махидевран Султана го губи местото во харемот и се преселува во [[Бурса]], препуштајќи и го на Хурем централното место.