Разлика помеѓу преработките на „Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1999 година“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија фудбалски натпревар |title = Лига на шампиони финале 1999 |image = |team1 = ФК Манч...)
 
}}
 
'''Финалето на УЕФА Лигата на шампионите 1999 година''' било 44-то по ред финале на [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите и стариот Европски куп]] кое е одиграно на 26. мај 1999. на стадионот [[Камп ноу]] во [[Барселона]]. Учесници во финалето биле [[Англија|англискиот]] [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]] и [[Германија|германскиот]] [[ФК Бајерн Минхен|Баерн Минхен]]. Натпреварот остнал во сеќавање како еден од најпознатите натпревари во светскиот фудбал, најмногу поради двата гола на Манчестер Јунајтед кој дошле во судиското продолжение од мечот во кое тие направиле пресврт и од 0-1 стигнале до победа од 2-1 иако речиси цел натпревар биле во негатива.<ref>{{cite news| url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/353842.stm| title=UnitedЈунајтед prvakшампион Europeна Европа| publisher=[[BBC|BBC Sport]]| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref><ref>{{cite news| url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/353890.stm| title= Finale UEFA Lige prvaka 1999.: Ključni trenutci| publisher=[[BBC|BBC Sport]]| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref>
 
Победата на Јунајтед само ја дополнила нивната фантастична сезона 1998-99<ref>{{cite news| url=http://www.guardian.co.uk/football/1999/may/26/newsstory.sport| title=Solskjaer takes Treble chance| work=The Guardian| date=[[26. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref>, во која веќе претходно ги имале освоено насловите во [[Премиер лига]]та<ref>{{cite news| url=http://sportsillustrated.cnn.com/soccer/world/news/1999/05/17/manunited_follow/| title=Ferguson odveo United do novog naslova| work=Sports Illustrated| date=[[17. svibnja]] [[1999.]]| accessdate=January 30, 2009}}</ref> и [[ФА Куп]]от<ref>{{cite news| url=http://www.fa-cupfinals.co.uk/1999.htm| title=Manchester United 2:0 Newcastle United| accessdate=January 30, 2009}}</ref>. Баерн истотака имал одлична сезона, затоа што ја освоил [[Бундеслига]]та и стигнал до финалето на [[ДФБ-Куп|германскиот куп]].<ref>{{cite web| title=DFB-Pokal 1998-99| publisher=fussballdaten.de| accessdate=[[30. siječnja]] [[2009.]]| date=[[2008.]]| url=http://www.fussballdaten.de/dfb/1999/| language=njemački}}</ref>
===Детали од натпреварот===
{{footballbox
|date = [[26 Мајмај]] [[1999]]
|time = 20:45 [[Централно-европско време|ЦЕВ]]
|team1 = [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]] {{flagicon|ENG}}